DEBİ VE NUMUNE ALMA SİSTEMLERİ

Kompozit Numune Alma

Otomatik numune alma cihazlarıyla yönetmeliğe uygun örnek almak artık çok kolay!

Evsel ve endüstriyel atık suların deşarjı sırasında örnek alma işlemi, istenen kalite parametrelerin doğru analiz sonuçlarının alınması açısından çok önemlidir. Örnek alımı gerektiği şekilde yapılmadığında analiz sonuçlarının hatalı olması kaçınılmazdır. Bu durum ‘Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde de açık şekilde ifade edilmiş; deşarj miktarı 500m³/gün’ün üstünde olan işletmelerin atıksu arıtma tesislerinin çıkış noktasına otomatik numune alma cihazı ve debimetre konması mecburi hale getirilmiştir.
Otomatik numune alma cihazlarının fonksiyonu, numuneleri periyodik olarak numune şişesine veya şişelerine almasıdır. Bu sayede örnek almada yapılabilecek hatalar önlenir.
Farklı deşarj şartlarında farklı tip numuneler alınabilir. Örneğin “anlık numune”; numunenin alındığı andaki su karakteristiğini gösterir ve daha çok batch deşarjlarda, sabit atık su karakteristiklerinde ve çabuk bozunan siyanür, uçucu organikler ve fenoller gibi parametrelerin analizlerinin yapılması durumunda tercih edilir.
Deşarj içeriğinin zamana göre değiştiği durumlarda ise alınan örneğin tüm deşarjı temsil etmesi gerekir. Bu durumda kompozit numune alma yöntemleri uygulanır. Bu yöntemde numuneler belli zaman aralıklarında sabit miktarda alınarak tek kaba toplanır. Bu tip numune alımı, metaller, bazik/nötr/asidik organikler, BOD, TSS gibi parametrelerin analizinde örnek teşkil edici numuneler alınması açısından tercih edilir. Çoğu parametre için 24 saatlik kompozit numune standart kabul edilir ve ‘Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ndeki değerlerle karşılaştırılır.
Tüm bu işlemler otomatik numune alma cihazları ile çok kolay bir hale gelmiştir. Bu iş için geliştirilmiş olan otomatik numune alma cihazları ile kompozit ve sıralı numuneler alınarak bahsedilen su kalite kontrol parametrelerinin tayinini yönetmeliğe uygun gerçekleştirmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. İstenilen şekilde numune almaya uygun spesifik su numune alma cihazları aşağıda farklı modellerle kullanıcıya sunulmaktadır. Bunlar;
• Portatif numune alma cihazları
Sıralı portatif numune alma cihazları
Kompozit portatif numune alma cihazları
• Soğutuculu numune alma cihazları
Kapalı alanlarda kullanıma uygun soğutuculu numune alma cihazları
Açık alanlarda kullanıma uygun soğutuculu numune alma cihazları
• Taşınabilir soğutuculu numune alma cihazları
şeklinde gruplara ayrılabilir. Portatif numune alma cihazları arazi kullanımına uygun ABS plastikten yapısıyla her türlü hava koşulunda kullanıma uygun şekilde dizayn edilmiştir.

ISCO GLS model su ve atık su numune alma cihazı

Bu cihazlardan biri olan GLS model kompozit numune alma cihazı minimum 80 ml (tekrarlanabilirlik için) örnek alımıyla genel kullanımlara ve özellikle büyük numune alma cihazlarının yerine evsel veya endüstriyel su/atıksulardan örnek almak üzere tasarlanmıştır. Cihaz 3,785 veya 9,46 litrelik cam yada polietilen şişelere örnek alabilir. GLS nin programı gayet basittir. GLS Model numune alma cihazları, genel amaçlı, evsel veya endüstriyel atık su numune alımında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Numune, zaman veya akış değişimleri esas alınarak kompozit olarak, 1 veya 2.5 galonluk cam veya polietilen şişelerle veya 2 galonluk, kullanıldıktan sonra atılabilen ProPak™ çantalarla alınabilmektedir. Kullanıcı sadece 6 basamaktan oluşan kolay menü ile istediği tüm işlemleri yapabilir. Tüm kurulum 1 dakikadan az sürmektedir. Kullanıcı sadece iki tuşa basarak saha kullanımlarında örnekleme yapabilir. GLS aynı zamanda belli bir zamanda çalışmaya ayarlandığında kullanıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan örnek alımını başlatır. Cihaz numuneyi aldığı noktadan kaba koyduğu noktaya kadar, EPA standartlarında belirtildiği gibi 0,5 m/s sabit hızla taşır. GLS, 4 metreye kadar Avrupa Standartlarında örnek alımı gerçekleştirebilir. Cihaz aynı zamanda ‚’Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’ ne uygun örnek alımı yapabilmesi, portatif olması ve kolay kullanımı ile hemen her deşarj noktası için uygundur.
GLS’nin basitleştirilmiş programı ile cihaz kurulumu 1 dakikadan az sürmektedir. Sahada kullanım esnasında kullanıcı sadece iki tuşla numune alma işlemini başlatabilmektedir. Ayrıca hafızada saklı programları kaybetmeden, sahada yeni programları girmek mümkün olabilmektedir.
Uygulama alanları:

 Atık su numune alma
 İçme suyu numune alma
 Ön arıtma uygunluğu takibi
 Kirlilik kontrolü izlenmesi

Yükseklik 67,3 cm
Çap 41,9 cm
Ağırlık 11,1 kg
Şise Konfigrasyonu 1.0 veya 9.4 lt polipropilen veya cam şişe
Elektrik özelliği 220 VAC veya batarya
Maksimum Çekme Yüksekliği Maksimum 7,9 m
Pompa Peristaltik pompa
Numune Alma Hortum Boyu 1 ile 30 metre arası
Numune Alma Modu Zamana veya debiye göre
Çalışma sıcaklığı 0ºC ~ 49ºC arası
Programlanabilir Numune Miktarı 10 ~ 9990 ml
Programlanabilir numune alma zamanı 1 ~ 9999 dakika


ISCO 4700 Model Sogutmali Polipropilen Şişeli Kompozit Su/Atık Su Numune Alma Cihazı

4700 numune alma cihazı evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinde giriş ve çıkış suyundan, göllerden, derelerden ve içme suyundan kompozit numune almak amaçlı olarak üretilmiş sabit tip sogumali bir cihazdır.
Boyutlar 51 x 28 x 33 in (130 x 72 x 84 cm)
Ağırlık 72 kg
Şise Konfigrasyonu 12 different configurations available. 24 bottles, 1-liter PP or 350 ml glass; 4 bottles, 10-liter PE or glass; 2 bottles, 10-liter PE or glass; 1 bottle, 20-liter PE or glass; 1 bottle, 10-liter PE or glass; 24 ProPaks, 1-liter wedge-shaped; 1 ProPak, 10-liter round
Elektrik özelliği 220 VAC
Maksimum Çekme Yüksekliği Maksimum 8,5 m
Pompa Peristaltik pompa
Numune Alma Hortum Boyu 1 ile 30 metre arası
Numune Alma Modu Zamana veya debiye göre
Çalışma sıcaklığı -29° to 49°C arası
Programlanabilir Numune Miktarı 10 ~ 9990 ml
Programlanabilir numune alma zamanı 1 minute to 99 hours 59 minutes, in 1-minute increments.


ISCO 3700 Full Size Model Polipropilen Şişeli Kompozit Su/Atık Su Numune Alma Cihazı

3700 numune alma cihazı evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinde giriş ve çıkış suyundan, göllerden, derelerden ve içme suyundan sıralı kompozit numune almak amaçlı olarak üretilmiş portatif bir cihazdır. 25 foot (yaklaşık 7,62 metre) 3/8 inch ID vinil numune alma hortumu, paslanmaz çelik örnekleme kafası ile birlikte kompozit numune alma kabı, 2,5 galon (~10 lt) polietilen şişe, bağlantı hortumu ve atık hortumu , Model 923 ile 220 Volttan doğrudan
Yükseklik 70.5 cm
Çap 45 cm
Ağırlık 11,3 kg
Elektrik özelliği 220 VAC veya batarya
Şise Konfigrasyonu 24 tane 500ml,12 tane 500ml,12 tane 375ml,1 tane 9400 ml polipropilen veya cam
Pompa Peristaltik pompa
Numune Alma Hortum Boyu 1 ile 30 metre arası
Numune Alma Modu Zamana veya debiye göre
Çalışma sıcaklığı 0ºC ~ 49ºC arası
Programlanabilir Numune Miktarı 10 ~ 9990 ml
Programlanabilir numune alma zamanı 1 ~ 9999 dakika


ISCO 6712 Fullsize Model Su/Atık Su Numune Alma Cihazı

6712 numune alma cihazı evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinde giriş ve çıkış suyundan, göllerden, derelerden ve içme suyundan sıralı veya kompozit amaçlı olarak üretilmiş portatif bir cihazdır
Yükseklik 50,7 cm
Çap 68,6 cm
Ağırlık 15 kg
Şise Konfigrasyonu 24 tane 1 lt,12 tane 1 lt,8 tane 2 lt,4 tane 3,8 lt,1 atne 9400 ml,1 atne 21 lt,1 atne 19 lt polipropilen vaya cam
Elektrik özelliği 220 VAC veya batarya
Maksimum Çekme Yüksekliği Maksimum 8,5 m
Pompa Peristaltik Pompa
Numune Alma Hortum Boyu 1 ile 30m arası
Numune Alma Modu Zamana, debiye,olaylara,tekdüze,karışık
Çalışma sıcaklığı 0ºC ~ 49ºC
Programlanabilir Numune Miktarı 10 ~ 9990 ml
Batarya 12 VDC


ISCO Glacier® otomatik su ve atık su kompozit numune alma cihazı

Glacier numune alma cihazı evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinde giriş ve çıkış suyundan, göllerden, derelerden ve içme suyundan kompozit numune almak ve 4 °C de saklamak amaçlı olarak üretilmiş bir cihazdır.
Boyutlar 63 X 38 X 60 cm
Ağırlık 28 kg
Şise Konfigrasyonu 1 adet 10 lt,1 adet 20 lt,1 adet 9 lt polipropilen veya cam
Elektrik özelliği 220 VAC
Maksimum Çekme Yüksekliği 7,9m
Pompa Peristaltik pompa
Numune Alma Hortum Boyu 1 ile 30m arası
Numune Alma Modu Zamana veya debiye göre
Çalışma sıcaklığı 0ºC ~ 49ºC arası
Programlanabilir numune alma zamanı 10 ~ 9990 ml
Programlanabilir numune alma zamanı 1 ~ 9999 dakika

OPSYONEL AKSESUARLAR
60-9004-379 yaklaşık 7,62 metre, 3/8 inch ID vinil numune alma hortumu, paslanmaz çelik örnekleme kafası ile birlikte
60-3114-011 Model 946 Lead-Acid Rechargeable Batarya
60-3004-190 Model 923 doğrudan çalıştırma ve batarya şarjı için