GIDA VE HİJYEN

Yanık Örtüsü

Her türlü yanık ve haşlanmalar için Dolabınız ve çantanızda olması gereken VESTA ile Yanık acısına ve izlerine veda edin!
Vesta yanan bölgeyi anında soğutur ve sürekli serin tutar. Yanık oluştuğunda yanığın üzerine hemen konulursa yanma işlemini durdurur. Yani daha derin deri ve doku tabakalarına yanık ilerlemez, doku hasarlarını önlemiş olur.
Diğer taraftan streril bir ürün olduğu için ve yarayı tamamen kapattığı için yaranın enfeksiyon kapmasını engeller. Aynı zamanda yanık bölgesindeki vücut sıvısının kaybolmasını ve bölgenin kurumasını engeller. Soğutarak acı ve ağrıyı dindirir.
Vesta kesinlikle yaraya yapışmaz, yarayı irite etmez ve yağlı değildir. Yaralı, doktora gittiğinde kolayca yaranın üzerinden kaldırılır. Vesta'ın kullanımı çok kolaydır. Vesta örtüsü paketinden çıkarılarak yanık bölgesinin üstüne örtülür veya hidrojel olarak yanık yüzeyine kalın bir tabaka olarak sürülür.

Vesta ateş, ısı, buhar, kimyasal, elektrik, gaz ve güneş ışığının oluşturduğu yanıkların ilk müdahalesinde kullanılan özel bir su jelidir.
Jel şekline getirilmiş sudur. Yanık yarasının çeşidine göre doğrudan jel olarak veya jele barındırılmış örtü olarak kullanılır. Vesta insanı hayrete düşürecek şekilde yanık bölgesindeki ısıyı emer alır. Bu da birinci derece yanıklarda kızarıklığın kaybolması her türlü yanıkta acı ve ağrının kaybolması demektir. Vesta çoğunlukla itfaiye ve kurtarma ekipleri tarafından kullanılmaktadır. Şimdi özel kullanım için piyasaya sunulmuştur.

Yanıklara nasıl müdahale edelim?
Yanan yüzey hızlı flekilde uzunca süre (20-30 dakika) su ile soğutulmalıdır.
Çoğu zaman yanan bölgeyi yandaki resimde olduğu gibi suya sokamayabiliriz. VESTA çoğunluğu sudan oluflan yanık bölgesindeki ısıyı daha hızlı emmesi için içinde çağ ağacı yağı da bulunan bir ilk yardım malzemesidir.
- Yanan bölgedeki yanma prosesini hemen durdurur.
- Isıyı emer alır. Birinci derece yanıklarda kızarıklığı yok eder.
- 2-3 derece yanıklarda derideki kurumayı gerilip büzülmeyi engeller.
- Steril olduğu için yaranın enfeksiyon kapmasına engel olur.